Zobacz także:

Kino Europa: 25 lat niewinności

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat sensacyjny przedstawiający życie Tomasza Komendy - młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki.

Więcej…

Zajęcia w nowej rzeczywistości

Zajęcia w Nowosolskim Domu Kultury w sezonie 2020/21 będą odbywać się od 21 września 2020 do 18 czerwca 2021.

Więcej…

Wystawa z biegiem rzeki

Od 18 września do 10 grudnia tego roku w Muzeum Miejskim w Nowej Soli gościć będziemy wystawę stworzoną przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej pt.: "Z biegiem rzeki".

Więcej…

Anna Gapińska-Myszkiewicz, ur. w 1941 r. jest zielonogórzanką od 50 lat. Po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu uzyskała w 1965 roku tytuł magistra sztuki.

Dyplom z malarstwa robiła w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Po studiach, w latach 1965-1967, pracowała jako nauczycielka wychowania plastycznego w Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli w Pile. Od 1968 roku mieszka w Zielonej Górze, zajmując się malarstwem, rysunkiem i plastyką użytkową.

Cykl 20 obrazów Pejzaż znad Odry i Bobru przedstawiających przyrodę nadrzeczną, rozlewiska, bagniste mokradła, starorzecza i ukryte w lasach łęgowych stawki i sezonowe oczka wodne powstał na zamówienie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w latach 2007-2012, a ich pierwsza prezentacja miała miejsce w 2012 roku w tymże muzeum.

Fascynacja pejzażem i przyrodą, stale obecna w twórczości artystki spowodowała, że stopniowo zmieniał się jej język malarski, przechodząc od środków wyrazu właściwych abstrakcji do malarstwa realistycznego. Dookreślając ten termin jako realizm magiczny albo realizm liryczny jesteśmy chyba najbliżej emocjonalnej reakcji, którą wywołuje przyglądanie się jej obrazom. Podczas oglądania obrazów oczekujemy przede wszystkim wrażeń estetycznych, które tu z pewnością przywoła ich uroda plastyczna, wynikająca z wysmakowanego, stonowanego kolorytu, pięknych proporcji kompozycji, no i atrakcyjnych, znanych lubuszanom z natury widoków – wiadomo, najbardziej lubimy to co znamy.

Jest jednakże i dodatkowy atut tych malarskich kreacji, który okazał się istotny dla botaników – niesłychanie wierne przedstawienia roślin, składających się na te pejzaże, porównywalne z precyzyjnymi, dokumentacyjnymi wizerunkami zamieszczanymi w dawnych encyklopediach przyrodniczych. Ta cecha przydaje obrazom wartości dokumentacji aktualnego stanu dziedzictwa przyrodniczego naszego regionu. Wystawa pełnego cyklu Pejzaży znad Odry i Bobru była ostatnio prezentowana w Lubuskim Centrum Przyrodniczym, gdzie przez aranżację przestrzeni podkreślono jej walory dydaktyczne.

Wystawione obrazy świadczą o tym, jak inspirujący i wielowymiarowy jest temat natura w sztuce, a nasz stosunek do natury nie musi być koniecznie punktem widzenia naukowca, badacza czy dydaktyka uzbrojonego w szkiełko, a dopiero potem – oko.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca 2017 r. w piątek o godzinie 17.00 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli a samą wystawę będzie można obejrzeć do 30 kwietnia 2017 r.

Instytucje kultury w mieście:

Nowosolski Dom Kultury

Kontakt:

ul. M. J. Piłsudskiego 49

Tel: +48 68 387 90 15

www.ndk.com.pl

Muzeum Miejskie

Kontakt:

ul. Muzealna 20

Tel: +48 68 387 36 40

www.muzeum-nowasol.pl

Biblioteka Miejska

Kontakt:

ul. ul. Bankowa 3

Tel: +48 68 3553430

www.biblioteka.nowasol.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna

Kontakt:

ul. Zjednoczenia 42

Tel: +48 68 387 36 05

psm.wer.pl/