Jesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej zapowiada sie imponująco. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą - mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.
*W poniedziałek 26 września zapraszamy do kawiarenki szachowej
Wakacje za nami, czas wrócić do szachowych plansz. W poniedziałek 26 września Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zaprasza miłośników królewskiej gry i osoby chętne do nauki gry w szachy do kawiarenki szachowej. Zajęcia, które odbędą się w czytelni regionalnej (ul. Bankowa 3), poprowadzi Edward Polański. Początek spotkania o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Przypominamy, że spotkania szachowe odbywają się zawsze w ostatni poniedziałek każdego miesiąca.
* W październiku zapraszają trzy kawiarenki językowe – niemiecka, angielska i rosyjska
,,Do odważnych świat należy..." Nie bój się, przyjdź do naszej kawiarenki językowej i spróbuj porozmawiać w znanym ci obcym języku. My zaś ze swej strony zapewniamy miłą atmosferę i sympatycznego prowadzącego. Jak wygląda taka godzina rozmowy? Przy kawie czy herbacie prowadzona jest konwersacja, do której każda z obecnych osób może włączyć się, kiedy ma ochotę i na ile pozwala jej znajomość danego języka. Spotkania te organizowane są głównie z myślą o osobach, które chciałyby porozmawiać w języku obcym, a na co dzień nie mają do tego okazji. Zapraszamy więc każdego chętnego, nie ważny jest stopień znajomości danego języka.
Oto ,,rozkład jazdy" październikowych kawiarenek językowych:
* w środę 5 października - kawiarenka niemiecka. Zajęcia poprowadzi Karl Heinecke.
* czwartek 6 października - kawiarenka angielska. Po raz pierwszy rozmowę poprowadzi Alan Warwick, nowosolanin, od 1985 r. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, napierw w Las Vegas, potem w Berkeley. Jego zainteresowania to historia, społeczeństwo, muzyka klasyczna i pop amerykański.
* we wtorek 11 października - kawiarenka rosyjska. Zajęcia poprowadzi Halina Pawłowska.
Kawiarenka hiszpańska zostaje tymczasowo zawieszona.
Przypominamy, że spotkania odbywają się w czytelni regionalnej (ul. Bankowa 2), początek wszystkich o godz. 17.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy też do Galerii pod Tekstem na trzy jesienne spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi.
Z filozofem o przemocy uświęconej
30 września (piątek) o godz. 18.00 proponujemy zarezerwować sobie wieczór na spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejko, filozofem i historykiem religii, eseistą, pedagogiem, kierownikiem Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. wykładu pt.,,Przemoc uświęcona”, w którym opowie o różnych rodzajach przemocy i mechanizmach ich powstawania. Podając przykłady, odwoła się do współczesności i czasów minionych. Przy okazji wyjaśni, jak w różnych kulturach powstał i funkcjonuje zwyczaj składania ofiar (tzw. mechanizm ,,kozła ofiarnego”). Dlaczego ludzie stosują tę ukrytą i uświęconą kulturowo formę przemocy? Dlaczego wierzą, że może ona być sposobem na odwrócenie losu? Dlaczego godzą się na nią, mimo jej oczywistego okrucieństwa?
Wieczór z autorem ,,Madame"
21 października (piątek) o godz. 17.00 spotka się z Czytelnikami Antoni Libera, wspaniały polski pisarz, tłumacz, reżyser teatralny i krytyk literacki. Jest on wybitnym znawcą twórczości Samuela Becketta i autorem głośnej powieści pt. ,,Madame", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike.
Krystyna Sienkiewicz i jej biografia
18 listopada (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Ćwiertniewiczem, polonistą i recenzentem teatralnym, ale przede wszystkim autorem niezwykle interesującej biografii Krystyny Sienkiewicz, znanej i lubianej przez wielu z nas gwiazdy telewizji, filmu, kabaretu, radia i estrady. Ta bogato ilustrowana opowieść pokazuje jej dzieciństwo, młodość (barwne lata legendarnego STS-u) i dorosłe życie, miłości i przyjaźnie, a przede wszystkim wspaniałą karierę aktorki. Mamy też dla Państwa niespodziankę. Na listopadowym spotkaniu w Galerii pod Tekstem pojawi się sama K. Sienkiewicz!
Na wszystkie spotkania wstęp wolny.