1 wrzesnia2013Rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia i uczczenia bohaterów oraz ofiar tego najkrwawszego w dziejach ludzkości wydarzenia - tymi słowami przewodniczący Rady Powiatu Nowosolskiego, Jarosłwa Suski, rozpoczął uroczystości upamiętniające 74 rocznicę wybuch II wojny światowej. Wieńce i kwiaty złożyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele nowosolskich instytucji i szkół oraz kombatanci. Dalej w swoim przemówieniu J. Suski powiedział: "O świcie 1 września 1939 roku na uśpione miasta spadły pierwsze bomby zrzucone prze niemieckie samoloty. Mieszkańcy Wielunia stali się pierwszymi, cywilnymi ofiarami nazistowskiej koncepcji wojny totalnej. Kolejne lata wojny i okupacji pokazały, że takich ofiar były miliony. W tym samym czasie na Westerplatte polscy żołnierze rozpoczęli nierówny bój w obronie ojczyzny. Te dwa wydarzenia z początku wojny określają nasze postrzeganie tego okresu w dziejach Polski. Pamiętamy bowiem z jednej strony o niewinnych cywilnych ofiarach, z drugiej strony dumni jesteśmy z postawy polskich żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej. Na zawsze w naszej pamięci zapisali się obrońcy Warszawy, Węgierskiej Górki, żołnierze walczący nad Bzurą i ich bohaterscy dowódcy. Pamiętajmy dziś o wartościach, których wtedy bronili. Dla ówczesnych Polaków, tą najwyższą, była niedawno odzyskana wolność. Za nią gotowi byli zapłacić najwyższą cenę.Los II Rzeczypospolitej został przesądzony na długo przed wybuchem II wojny światowej. Polityka III Rzeszy i Związku Radzieckiego znalazła swe odzwierciedlenie w traktacie Ribbentrop- Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. To porozumienie dwóch totalitarnych państw przesądziło faktycznie o czwartym rozbiorze Polski.Obaj okupanci konsekwentnie realizowali politykę niszczenia naszej kultury i tożsamości narodowej. Ofiarami jej stali się w pierwszej kolejności profesorowie wyższych uczelni, nauczyciele, oficerowie wojska i policji. Niemieckie obozy koncentracyjne i sowieckie łagry stały się symbolem i tragicznym wyrazem stosunku obu systemów totalitarnych do praw człowieka.Dla świadków i uczestników tamtych wydarzeń, czas apokalipsy spełnionej, jak nazwano w okresie powojennym lata II wojny światowej, to wciąż żywe i bolesne wspomnienie. Zwracamy się dzisiaj do nich z pytaniem o to, jaką mądrość na przyszłość możemy wynieść z tego dramatycznego doświadczenia.Spośród wielu odpowiedzi , warto podkreślić tę moim zdaniem najważniejszą- abyśmy pamiętali o naszej prawdziwej historii, abyśmy ją poznawali, bo to historia jest nauką dla przyszłości.Dzisiaj żyjemy w przekonaniu, że współczesne mechanizmy demokracji i zasady polityczne uchronią nas od podobnych kataklizmów. Współczesne społeczeństwa opierają się na zasadach wolności, równości i sprawiedliwości. Te wartości zawsze były gwarantem pokoju, a zaprzeczanie im, zawsze prowadziło do krwawych konfliktów. Pamiętajmy o tym teraz, gdy tworzymy przyszłość naszego narodu i ojczyzny."

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…