Przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Polskę odbyły się w niedzielne południe 8 maja uroczystości upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej. Kombatanci, władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, szkół i wielu nowosolskich środowisk, oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą Wolność. W swoim przemówieniu, Jarosław Suski, przewodniczący Rady Powiatu, powiedział:
Czcigodni Kombatanci, Szanowni Państwo,
Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Polska straciła blisko 6 milionów obywateli, w tym prawie 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew w czasie tej wojny.
Obchodzimy dzisiaj 71 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Z perspektywy historii widać wyraźnie jak okoliczności tego wydarzenia w sposób symboliczny określiły charakter powojennego świata.
Akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich został podpisany 7 maja 1945 r. o godzinie 2:41 nad ranem. Przewidywał on przerwanie walk 8 maja o godzinie 23:01.
Sygnatariuszami tego dokumentu byli przedstawiciele armii państw alianckich i niemieccy generałowiem . Stalin uznał jednak, że Związek Sowiecki jako główne mocarstwo koalicji antyhitlerowskiej nie może zaakceptować tej formy przypieczętowania zwycięstwa nad Niemcami. Od razu zażądał ponowienia aktu kapitulacji, tym razem w obecności przedstawicieli naczelnych dowództw czterech głównych państw sojuszniczych.
Brytyjski samolot wojskowy dostarczył 8 maja 1945 r. na berlińskie lotnisko Tempelhof trzyosobową delegację niemiecką z feldmarszałkiem Wilhelmem Keitlem na czele. Przygotowany dokument zawierał te same warunki bezwarunkowego poddania się wojsk niemieckich, jakie ustalono poprzedniego dnia.
Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.
24 kwietnia 2015 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił ustawę, zgodnie z którą 8 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa, znosząc zarazem ustanowione dekretem Krajowej Rady Narodowej Święto Zwycięstwa i Wolności, które obchodzono 9 maja.
W uzasadnieniu ustawy podano, że " Należy pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie nie pochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności".
Narodowy Dzień Zwycięstwa jest okazją do przypomnienia Bohaterów Walk o Polskę. Żołnierzy polskich formacji wojskowych, walczących od momentu wybuchu wojny do jej zakończenia. Członków organizacji patriotycznych i niepodległościowych, którzy w konspiracji kontunuowali walkę o wolność ojczyzny. Wielu było Bohaterów Walk o Polskę i różne były formy ich bohaterstwa. Od walki zbrojnej poprzez tajne nauczanie, konspirację, bierny opór do ratowania narodowego dziedzictwa kulturowego. I nie wszyscy bohaterowie nosili mundury.
Szanowni Państwo
Dzisiejsza rocznica jest okazją do wyrażenia im słów wdzięczności i szacunku. Okres wojny wymagał od wielu z nich najwyższych ofiar z własnego życia, życia ich bliskich, wymagał poświęcenia młodości i wolności, rezygnacji z planów i marzeń. Dzisiaj to dla nas odległy czas, ale wciąż bliskie nam powinny być doświadczenia uczestników wojny, ich tragedie i dramaty przeżywane przecież zawsze tak samo, niezależnie od epoki, w której żyją ludzie doświadczani okrutnym losem. Nasza pamięć i szacunek powinny być najlepszym wyrazem wdzięczności.
Doświadczenie okrucieństwa wojny miało być lekcją dla następnych pokoleń, a hasło „Nigdy więcej wojny” miało wyznaczać cel działania mężów stanu i polityków na całym świecie. Powojenne siedemdziesięciolecie naznaczone krwawymi konfliktami, również w naszej części świata, pokazuje, że współczesna polityka wciąż traktuje wojnę, jako sposób rozwiązywania problemów międzynarodowych i społecznych.
Tym bardziej cenimy dar pokoju i możliwość tworzenia naszej przyszłości w przekonaniu, że Polska jest krajem bezpiecznym. To poczucie wzrosło wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i NATO. Systematyczna modernizacja polskiej armii i współdziałanie z sojusznikami z Paktu Północnoatlantyckiego są w dzisiejszych czasach konieczne by zapewnić bezpieczeństwo polskim granicom, w myśl antycznej zasady „ Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.
My chcemy pokoju, o wojnie chcielibyśmy pamiętać jako o wydarzeniu z przeszłości, a bohaterstwem w walce o Polskę wykazywać się w naszej codziennej pracy, życiu rodzinnym i działalności na rzecz dobra wspólnego.
Galeria zdjęć na miejskim FB