Przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Polskę odbyły się w niedzielne południe 8 maja uroczystości upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej. Kombatanci, władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, szkół i wielu nowosolskich środowisk, oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą Wolność. W swoim przemówieniu, Jarosław Suski, przewodniczący Rady Powiatu, powiedział:

Czcigodni Kombatanci,  Szanowni Państwo,

Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Polska straciła blisko 6 milionów obywateli, w tym prawie 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew w czasie tej wojny.

Obchodzimy dzisiaj 71 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Z perspektywy historii widać wyraźnie jak okoliczności tego wydarzenia w sposób symboliczny określiły charakter powojennego świata.

Akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich został podpisany  7 maja 1945 r. o godzinie 2:41 nad ranem. Przewidywał on przerwanie walk 8 maja o godzinie 23:01.

Sygnatariuszami tego dokumentu byli przedstawiciele armii państw alianckich i  niemieccy generałowiem . Stalin uznał jednak, że Związek Sowiecki jako główne mocarstwo koalicji antyhitlerowskiej nie może zaakceptować tej formy przypieczętowania zwycięstwa nad Niemcami. Od razu zażądał ponowienia aktu kapitulacji, tym razem w obecności przedstawicieli naczelnych dowództw czterech głównych państw sojuszniczych.

Brytyjski samolot wojskowy dostarczył 8 maja 1945 r. na berlińskie lotnisko Tempelhof trzyosobową delegację niemiecką z feldmarszałkiem Wilhelmem Keitlem na czele. Przygotowany dokument zawierał te same warunki bezwarunkowego poddania się wojsk niemieckich, jakie ustalono poprzedniego dnia.

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

24 kwietnia 2015 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił ustawę, zgodnie z którą 8 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa, znosząc zarazem ustanowione dekretem Krajowej Rady Narodowej Święto Zwycięstwa i Wolności, które obchodzono 9 maja.

 W uzasadnieniu ustawy podano, że " Należy pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie nie pochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności".

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest okazją do przypomnienia Bohaterów Walk o Polskę. Żołnierzy polskich formacji wojskowych, walczących od momentu wybuchu wojny do jej zakończenia. Członków organizacji patriotycznych i niepodległościowych, którzy w konspiracji kontunuowali walkę o wolność ojczyzny. Wielu było Bohaterów Walk o Polskę i różne były formy ich bohaterstwa. Od walki zbrojnej poprzez tajne nauczanie, konspirację, bierny opór do ratowania narodowego dziedzictwa kulturowego. I nie wszyscy bohaterowie nosili mundury.

Szanowni Państwo

Dzisiejsza rocznica jest okazją do wyrażenia im słów wdzięczności i szacunku. Okres wojny wymagał od wielu z nich najwyższych ofiar z własnego życia, życia ich bliskich, wymagał  poświęcenia młodości i wolności, rezygnacji z planów i marzeń. Dzisiaj to dla nas odległy czas, ale wciąż bliskie nam powinny być doświadczenia uczestników wojny, ich tragedie i dramaty przeżywane przecież zawsze tak samo, niezależnie od epoki, w której żyją ludzie doświadczani okrutnym losem. Nasza pamięć i szacunek powinny być najlepszym wyrazem wdzięczności.

Doświadczenie okrucieństwa wojny miało być lekcją dla następnych pokoleń, a hasło „Nigdy więcej wojny” miało wyznaczać cel działania mężów stanu i polityków na całym świecie. Powojenne siedemdziesięciolecie naznaczone krwawymi konfliktami, również w naszej części świata, pokazuje, że współczesna polityka wciąż traktuje wojnę, jako sposób rozwiązywania problemów międzynarodowych i społecznych.

Tym bardziej cenimy dar pokoju i możliwość tworzenia naszej przyszłości w przekonaniu, że Polska jest krajem bezpiecznym. To poczucie wzrosło wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i NATO.  Systematyczna modernizacja polskiej armii i współdziałanie z sojusznikami z Paktu Północnoatlantyckiego są w dzisiejszych czasach konieczne by zapewnić bezpieczeństwo polskim granicom, w myśl antycznej zasady „ Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.

My chcemy pokoju, o wojnie chcielibyśmy pamiętać jako o wydarzeniu z przeszłości, a bohaterstwem w walce o Polskę wykazywać się w naszej codziennej pracy, życiu rodzinnym i działalności na rzecz dobra wspólnego.

Galeria zdjęć na miejskim FB

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…